עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

לפרוסקופיה

שחלות וציסטות

 
 

שחלות וציסטות שחלתיות
השחלות מייצרות ציסטות קטנות שנקראות זקיקים.לאחר סיום הוסת מתחיל תהליך גדילה של זקיק בשחלה. בדרך כלל, זקיק אחד בלבד מבשיל ובזמן ביוץ משתחרר ביצית מתוכו. הזקיק הופך לגופיף צהוב אשר נעלם עם הוסת ושוב מתחיל כל התהליך מחדש.
לעיתים מתפתחת ציסטה שחלתית. ציסטה שחלתית (או בעברית כיסיה) הינה חלל או מספר חללים בתוך השחלה, אשר מלא בנוזל צלול, דם או חומרים מוצקים שונים כגון שומן, שערות או תאים אחרים. ישנם סוגים שונים של ציסטות שחלתיות. באופן כללי נהוג לחלק אותן לשלושה סוגים: ציסטה פונקציונלית, ציסטה שפירה וממאירה.
בדרך כלל מגלים ציסטה שחלתית בבדיקת אולטרהסאונד שגרתי או בעקבות כאבי בטן. אולטרהסאונד היא בדיקה מאוד חשובה שמתארת את גודל הציסטה, האם היא בתוך השחלה או לידה, מתארת את תוכן הציסטה וזרימות דם. המטרה היא לנסות לנבא את סוג הציסטה ולפי זה לקבוע את הצורך בניתוח למרות שהתוצאה הסופית תתקבל רק לאחר הניתוח ושליחת הממצא לבדיקה פתולוגית. חשוב מאוד להבדיל בין הסוגים השונים היות ואופן הטיפול שונה.

ההחלטה החשובה הראשונה היא לדעת האם מדובר בציסטה פונקציונלית, כלומר ציסטה שמופיעה כתוצאה מתהליך של ביוץ. במקרים אלו מומלץ מעקב רפואי בלבד ולעיתים ניתן לפתור בעיה זו ע"י נטילת גלולות לתקופה של מספר חודשים. נטילת גלולות לא תאפשר לאישה לבייץ ובדרך כלל הציסטה נעלמת תוך מספר חודשים. המעקב חשוב כי אי היעלמותה של הציסטה לאחר מספר חודשים יכולה להעיד שלא מדובר בציסטה פונקציונלית ואז יש צורך בפעולה כירורגית. לעיתים רחוקות הציסטה יכולה להתבקע מעצמה ולגרום להופעת כאבים חזקים אשר ייעלמו תוך מספר ימים. לעיתים יש צורך לבצע התערבות כירורגית כטיפול להתבקעות עקב דמום או סיבות אחרות. הנוכחות של ציסטה שחלתית יכולה להוציא  את השחלה משיווי משקל ולגרם לתסביב של השחלה. אז יופיעו כאבים חזקים בבטן בצד של הציסטה ובדרך כלל יש צורך בהתערבות כירורגית כדי להחזיר את השחלה למקומה.

חשוב מאוד להבדיל בין ציסטה שפירה לממאירה. הטיפול של ציסטה שפירה (לפי בדיקה, אולטרהסאונד ומרקרים) יכול להיות מעקב בלבד או ניתוח. זה תלוי בגיל והתלונות של האישה, מצב הפוריות, בגודל של הציסטה,במראה של הציסטה באולטרהסאונד ובבדיקות דם. במידה והאישה נמצאת בגיל המעבר הנוכחות של ציסטה בדרך כלל שווה לניתוח. במקרים שיש צורך בניתוח, מקובל כיום לבצעה בגישה לפרוסקופית, כלומר ללא פתיחה נרחבת של דופן הבטן.

בלפרוסקופיה מבצעים חתך קטן בטבור ודרכו מוחדר מכשיר אופטי (לפרוסקופ) המאפשר הסתכלות לתוך חלל הבטן דרך מסך טלוויזיה בו צופה המנתח. באמצעות מכשירים שמוכנסים דרך שני חתכים קטנים של כ-5 מ"מ בבטן התחתונה מבצעים את הניתוח. מטרת הניתוח היא להוציא את הציסטה בלבד (או את כל השחלה במידה והאישה היא לקראת או אחרי גיל המעבר). מבצעים קילוף של הציסטה מתוך השחלה, מכניסים אותה לתוך שקית מיוחדת ובאמצעותה ניתן להוציא את הציסטה מחלל הבטן מבלי שתוכן הציסטה ישפך אל חלל הבטן. חשוב מאוד בניתוח להוציא את כל הציסטה כי במקרה וחלק נשאר יכולה להיות חזרה של הציסטה. בנוסף חשוב להפחית ככל שניתן את הפגיעה ברקמה השחלתית בעיקר בנשים צעירות שלא סיימו את תוכניות הילודה שלהן. בניתוח מבוצע בדרך כלל במסגרת אשפוז יום או אשפוז ללילה אחד. ההתאוששות וחזרה לחיים רגילים היא מהירה בדרך כלל. יתרונות נוספים הם צורך מופחת במשככי כאבים וכמובן הופעה של צלקות קטנות, מה שמותיר בטן חלקה ואסטטית.

 
     

 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין