עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

מילון מונחים

 
   
אולטראסאונד
לועזית: ultrasound, US
גלי קול בעלי תדירות גבוהה מאד שאינם נשמעים על-ידי אוזן האדם. משתמשים באולטרסאונד לבדיקת מבנים בתוך הגוף.

אי פריון
לועזית: infertility
חוסר יכולת של זוג להשיג התעברות, למרות קיום יחסי מין מלאים, סדירים וללא הגנה במשך שנה רצופה. הסיבות לאי-פריון מתחלקות לבעיות של האשה (30%), בעיות של הגבר (30%), בעיות משולבות (30%) ובעיות התנהגותיות (10%).
הסיבות השכיחות לאי-פריון אצל האשה הן כשל בביוץ, חסימה של החצוצרות, פגמים בחלל הרחם או מחלה של רירית הרחם (ראה אנדומטריוזיס). הטיפולים הם בהתאם לסיבה, והם כוללים טיפול תרופתי להשראת ביוץ (ראה אנלוג של LH - RH ), או טיפול כירורגי כמו פיום חצוצרות ושחרור הידבקויות. טיפולים אחרים כוללים הפריה חוץ-גופית (IVF) והעברת גמט לחצוצרה (GIFT). אי-פריון אצל הגבר יכול לנבוע ממיעוט זרע, חוסר זרע, או פגמים באיכות הזרע, כמו תנועתיות ירודה.


אנדומטריוזיס
לועזית: endometriosis
נוכחות של רקמת רירית הרחם באזורים ואיברים אחרים, כמו חלל הבטן, השחלות, החצוצרות, רצועות האגן, צוואר הרחם והנרתיק. רקמה זו עוברת שינויים מחזוריים דומה לאלה של רירית הרחם, שגורמים לכאבים באגן הדומים לכאבי וסת. התסמינים נעלמים בזמן ההריון ועם תום תקופת הפוריות. לעיתים אנדומטריוזיס גורם לאי-פריון.

אסטרוגן

לועזית: estrogen, oestrogen
אחד מקבוצת הורמונים (הכוללת גם אסטריול, אסטרון ואסטרדיול) המופרשים על-ידי השחלות, והאחראים להתפתחות מינית תקינה של האשה ולתפקוד מערכת הרביה שלה. האסטרוגנים מיוצרים בעיקר על-ידי השחלות; כמויות קטנות מיוצרות על-ידי קליפת יותרת הכליה, האשכים אצל הגבר, והשליה. ייצור עודף של אסטרוגן בגברים גורם להתפתחות מאפיינים נשיים (פמיניזציה). אסטרוגנים טבעיים וסינתטיים, בטבליות או בזריקות, ניתנים לטיפול באל-וסת, הפרעות וסתיות, וכן לעיכוב ייצור החלב אצל מיניקות. לגברים נותנים אסטרוגנים לטיפול בסרטן הערמונית. אסטרוגנים סינתטיים מהווים מרכיב חשוב בגלולות למניעת הריון ובטיפול הורמונלי חליפי. השימוש באסטרוגן אינו מומלץ בנשים שסבלו בעבר מסרטן השד או סרטן הרחם.

בדיקת זרע
לועזית: sperm test
שיטה לבדיקה כמותית ואיכותית של תאי הזרע. בבדיקה נקבעים הכמות והריכוז של תאי הזרע, כמו גם הצורה והתנועתיות שלהם, ולעיתים (לפי הצורך) גם יכולת החדירה שלהם.

ביוץ
לועזית: ovulation
התהליך בו ביצית משתחררת מזקיק בשל. הזקיק המלא נוזל מתרחב עד שהוא נקרע, והביצית יוצאת מן השחלה ונודדת לאורך החצוצרה אל הרחם. תהליך הביוץ מגורה על-ידי הורמון ההצהבה המופרש מבלוטת יותרת המוח.

ביצית
לועזית: ovum
תא מין נקבי בשל , שנמצא בשחלה.

גוף צהוב
לועזית: corpus luteum
מבנה הצומח בתוך זקיק ריק של ביצית לאחר הביוץ ומפריש את ההורמון פרוגסטרון, כדי להכין את רירית הרחם לקליטת ביצית מופרית. אם לא חלה השרשה של ביצית מופרית, הגוף הצהוב מתנוון. אם יש השרשה, הגוף הצהוב ממשיך להפריש פרוגסטרון עד לחודש הרביעי להריון, שלב בו השליה מקבלת תפקיד זה.

גידול שפיר
לועזית: benign tumor, nonmalignant tumor
סוג של גידול אשר, בניגוד לגידול ממאיר, אינו מתפשט לחלקים אחרים של הגוף; עם זאת, הוא מסוגל לצמוח ולהגיע לגודל מסכן חיים, במיוחד אם הוא גדל באזור קריטי.

גיל הבלות – תום הוסת
לועזית: menopause
הזמן בחיי אשה בו השחלות מפסיקות לייצר ביציות, ולכן הווסת אינה מופיעה יותר. יכול לקרות בכל גיל בין 45 ל-55. תום הווסת יכול לבוא בהדרגה או בפתאומיות. בתקופה זו חל שינוי במאזן ההורמונים בגוף, עם הירידה בייצור אסטרוגן. שינוי זה גורם לעיתים לגלי חום, הלמות לב ויובש בקרום הרירי המרפד את הנרתיק. ניתן לטפל בתופעות אלה באמצעות טיפול הורמונלי חליפי.

גניקולוגיה
לועזית: gynecology
ענף ברפואה שעוסק במחלות של נשים ונערות, במיוחד אלה הקשורות למערכת הרביה הנשית.

גרידה
לועזית: curettage
ניקוי המשטח הפנימי של הרחם, בו מוציאים רקמה מחלל הרחם באמצעות מכשיר דמוי-כפית, למטרות אבחון או הפלה.

היסטרוסקופיה
לועזית: hysteroscopy
בדיקת צוואר הרחם וחלל הרחם באמצעות מכשיר צפיה שנקרא היסטרוסקופ.

היסטרוסקופ
לועזית: hysteroscope
מכשיר צינורי עם מקור אור המשמש לצפיה בתוך חלל הרחם.

רירית הרחם
לועזית: endometrium
הקרום הרירי המרפד את פנים הרחם. רירית הרחם מתעבה בהדרגה בחלק השני של מחזור הווסת, ואספקת הדם אליו גוברת - זאת כדי להכינה להשרשת הביצית המופרית. כאשר אין השרשה, רירית הרחם מתפרקת ונפלטת בווסת.


 
*** כל המונחים מועתקים ממילון המונחים שמופיע באתר www.infomed.co.il
 
     

 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין