עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

מחיצות והידבקויות

 
 

מחיצה
מומים מולדים של הרחם הם לעתים קרובות נעדרי תסמינים (אסימפטומטיים) ולכן האישה לא מרגישה ולא יודעת על קיומם. הם עשויים להשפיע על אישה בזמן הריון, כמו גם על הבריאות הגינקולוגית שלה. קשה לקבוע את שכיחות מומי הרחם המולדים מפני שנשים רבות עם מומים כאלו כלל אינן מאובחנות . ידוע ששכיחות גבוהה יותר של מומי רחם מולדים קיימת בקרב נשים עם בעיות פריון והפלות.
מחיצה -  הינה הסוג הנפוץ ביותר של פגם הרחם.  הרחם המחיצתי מתפתח כתוצאה מפגם בספיגת מחיצת קו האמצע בין שתי הצינוריות (ע"ש מולריאן) היוצרות את המבנה התקין של הרחם בעובר הנקבי. מידת חומרת המחיצה משתנה ממחיצת קו אמצע קטנה ולכישלון מוחלט לספיגת המחיצה וכתוצאה מכך הרחם חצוי עם מחיצת אורך המגיעה עד הנרתיק.  לרחם מחיצתי יש מרקם חיצוני רגיל אבל שני חללים פנימיים. בנשים עם רחם מחיצתי ישנו סיכון גבוה יותר להפלות חוזרות בתחילת הריון, הפלה מאוחרת או לידה מוקדמת. כמו כן גורם יותר למצגים פתולוגים כמו מצג עכוז בזמן הלידה. תיקון כירורגי וחיתוך המחיצה בהיסטרוסקופיה מספקת תוצאות מצוינות.
רחם דו קרני נובע מהיתוך חלקי בלבד של הצינוריות המולריאניות. הדבר מוביל במידה משתנה של ההפרדה של קרנות הרחם.  לרחם דו קרני ניתן להבחין בשנץ במקרם החיצוני של הרחם אשר גם בו מדובר בשני חללי רירית רחם.  
 רחם "דידלפי"-  הוא למעשה "רחם כפול" או דמוי שני רחמים, זה לצד זה. המצב מתרחש כאשר שתי הצינוריות המולריאניות נכשלות באיחוי במהלך התפתחות העובר הנקבי, ובכך נוצר שכפול של מבני הרבייה- 2 רחמים ו2 צווארי רחם. לנשים עם רחם דידלפי  יש לעיתים רבות תוצאות  פריון טובות.  מחיצה בנרתיק ניתן למצוא  ב 75 אחוז מהמקרים והיא עלולה לגרום לקושי בזמן יחסי מין או בלידה.  אותן נשים יכולות לעבור כריתה של המחיצה בנרתיק .
רחם חד קרני – במקרים אלו קיימת קרן אחת של הרחם. החלל קטן יחסית לנורמה ולכן הסיכון להפלות או לידה מוקדמת מוגבר.  השחלות במצב זה בד"כ תקינות מאחר ותהליך היווצרות שלהן ממקור אחר.

אבחנה וטיפול
האבחנה בין סוגי האנומליה הרחמית חשובה ביותר כי הרחם המחיצתי הוא בר תיקון בהיסטרוסקופיה ניתוחית והסוגים האחרים לא.  בדיקת אולטרא סאונד, בעיקר תלת מימד, חשובה מאד לקביעת סוג המום בדרכי הרבייה.  MRI עשוי להיות שימושי בקביעת קיומו או אי קיומו של צוואר הרחם במום רחם מורכב, או נוכחות של תפקוד רירית הרחם במקרה של קרן המנותקת מהרחם וקצה חסום. צלום רחם עשוי אף הוא יכול לתת מידע ראשוני על מום רחמי.
 במקרים של מומים מסובכים או אי אפשרות להגיע לאבחנה באמצעי הדמיה שתוארו ניתן לקבל פרטים נוספים על ידי לפרוסקופיה, וגינוסקופיה או היסטרוסקופיה בהרדמה.
למומי רחם יש שכיחות גבוהה יותר של מומים במערכת השתן כמו חוסר של כליה או כליה אגנית. במקרים מסוימים מומלץ לבצע אולטרה סאונד כליות.

הדבקויות
הידבקויות תוך רחמיות מתפתחות בדרך כלל כתוצאה מנזק (טראומה) רחמית. מידת היווצרות הידבקויות וההשלכות של הידבקויות על קווי המתאר של חלל הרחם משתנות במידה ניכרת. עם מחלה מינימאלית, רצועות דקות של רקמה נמתחות בין המשטחים של חלל הרחם ואילו מחלה חמורה, מתאפיינת בהכחדה מוחלטת של החלל, עם הקיר הקדמי של הרחם דבוק אל הקיר האחורי.  ההפרעה הידועה גם בשם תסמונת ע"ש אשרמן, אשר הוגדרה על ידי הגינקולוג הישראלי יוסף אשרמן בשנת 1948 .
כ 90 אחוז מן המקרים, ההידבקויות הרחמית קשורות לסיבוכי גרידה אחרי הפלה או לידה. גרידה חוזרת על אובדן ההיריון מגבירה את הסיכון להתפתחות הידבקויות. הידבקויות רחמיות יכולות גם להתפתח ברחם לא הריוני, כתוצאה מפגיעה של רירית הרחם בהליכים כגון כריתת שרירן, גרידה שאינה קשורה בהריון, התקן תוך רחמי ועוד.  טראומה היא הגורם העיקרי של הידבקויות תוך רחמיות, אם כי זיהום עשוי לשחק תפקיד מינורי תורם.
 הידבקויות תוך רחמיות עשויות להיות ללא תסמינים מיוחדים וללא שום משמעות קלינית.
הסימפטומים הינם:
•  פגיעה בפוריות
•  אי סדירות המחזור החודשי (מיעוט וסת, העדר וסת)
•  כאב מחזורי באגן
•  אובדני הריון חוזרים.
עקרות היא הסיבה הנפוצה ביותר בגללה נשים פונות לבירור והערכה: בכ 43 אחוז מהנשים עם הידבקויות רחמית יש מידה מסוימת של אי פוריות.  אי סדירות ומיעוט בדמום במחזור החודשי גם מהווה סיבה שכיחה בפניה לבירור.  

אבחנה וטיפול
האבחנה מתבססת על הדגמה של הידבקויות תוך רחמיות על ידי היסטרוסקופיה אבחנתית. צילום רחם (HSG) עשוי להראות פגמי מילוי ונשים מופנות להיסטרוסקופיה אבחנתית על מנת לאמת את האבחנה.
טיפול שגרתי להידבקויות תוך רחמיות הוא היסטרוסקופיה ניתוחית והפרדת הדבקויות.  מטרת הניתוח היא להחזיר את גודלו וצורתו התקינה של חלל הרחם, וכן תפקוד רירית הרחם והפוריות.  
הליך זה מתחיל על ידי הצבת היסטרוסקופ בפתח החיצוני של צוואר הרחם ועם החדרתו לכיוון חלל הרחם מתבצעת הפרדת הידבקויות על ידי מכשיר חד. המטרה היא שחזור האנטומיה הנורמלית. הליך זה יכול להתבצע באמצעות סכין חשמלית או מספריים. 
לאחר הניתוח חשוב לנסות להקטין את הסיכון של היווצרות הידבקויות מחדש. גישה אחת היא ליטול אסטרוגן במינון גבוה אחרי הניתוח בכדי לקדם צמיחה מחודשת של רירית הרחם, המלצה נוספת הינה לבצע אבחון היסטרוסקופי סדרתי החל מ 3-4 שבועות לאחר הפרדת ההידבקויות הראשונית. הסיבה לכך מקורה בעובדה שאם מתרחשת היווצרות של הידבקויות חדשות הן יכולות להיות מופרדות בקלות עם ההיסטרוסקופיה האבחנתית בביקורת. גישה נוספת היא השארה של צנתר (קטטר ע"ש פולי) עם בלון מנופח 5כ- סמ"ק או החדרת התקן מניעה תוך רחמי לתוך חלל הרחם מיד לאחר ההפרדת ההידבקויות והוצאתם מאוחר יותר.

 
     
 
 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין