עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

לפרוסקופיה

 חצוצרות  והידרוסלפינקס

 
 

חצוצרות

החצוצרות הן שתי צינוריות דקות המחברות בין השחלות לרחם . ישנן שתי חצוצרות, המחוברות כל אחת לרחם מצד אחד ונפתחות לעבר חלל הבטן, ליד השחלות.  אורכן של החצוצרות נע בין 7 ל-14 ס"מ.
בזמן ביוץ, הביצית שמתפתחת בשחלה משתחררת לעבר החצוצרה ועושה את דרכה לעבר הרחם. הביצית נדחפת בעזרת תנועות הריסים שבתוך הציפוי הפנימי של החצוצרות. המסע אל הרחם אורך מספר שעות עד מספר ימים. הביצית מופרית בעת שהיא בתוך החצוצרה ומשתרשת ברירית הרחם, מה שמסמן את תחילתו של ההיריון. לעתים קורה שהביצית המופרית משתרשת בחצוצרה ולא ברחם, ואז נוצר היריון חוץ-רחמי.


הידרוסלפינקס (hydrosalpinx)

הידרוסלפינקס הוא צירוף של המילים ביוונית הידרו ("מים")  וסלפינקס- ("חצוצרה"); כאשר החצוצרה מלאה בדם, המצב מוגדר כהמטוסלפינקס (hematosalpinx), וכאשר היא מלאה עם מוגלה המצב מוגדר כפיוסלפינקס  (pyosalpinx).

הידרוסלפינקס הינו מצב של חסימה בקצה החצוצרה הקרוב לשחלה הגורמת למלאות בנוזל צלול. חסימת חצוצרות עלולה לגרום לאי פוריות. 

אטיולוגיה

הגורם העיקרי לחסימת חצוצרות היא מחלה דלקתית של האגן (PID – Pelvic Inflamatory Disease), בדרך כלל כתוצאה מזיהום העולה מכוון הנרתיק דרך הרחם אל החצוצרה. עם זאת, לא כל דלקות אגן תיגרומנה לחסימה. במצב נורמלי, נוזל החצוצרה מתנקז בדרך כלל באמצעות פתח החצוצרה  בקצה ההקרוב לשחלה (פימבריה) לתוך חלל הבטן. אם קצה החצוצרה חסום באזור הפימבריה אין ניקוז טוב של הנוזל בחצוצרה וזה חוזר לזרום אל תוך הרחם. במצב שכזה החצוצרה לא יכולה להשתתף בתהליך הרבייה: הזרע לא יכול לעבור, הביצית לא יכולה להיקלט בחצוצרה והפרייה לא תתרחש.
גורמים נוספים שמסוגלים לגרום לחסימה דיסטלית של החצוצרות הינם ניתוחי אגן שגורמים להיווצרות הידבקויות מהניתוח, כמו במקרים של אנדומטריוזיס. 
 
תסמינים
 
התסמינים יכולים להשתנות. אצל חולים מסוימים יש לעתים קרובות כאבי בטן או כאבי אגן, ואילו אחרים עשויים להיות ללא תסמינים. כפונקציה לקויה של החצוצרה – אי פוריות היא תופעה נפוצה. 

אבחנה

1- אולטרה סאונד:  ניתן לראות חצוצרה מאורכת נפוחה ומלאה בנוזל. 
2- צילום רחם - hysterosalpingogram) HSG):זה הליך רנטגן בו מוחדר חומר ניגוד להדמיית החצוצרות, במקרה של חסימת חצוצרות מודגמת נפיחות והיעדר של חומר ניגוד העובר דרך החצוצרה אל חלל האגן - הצפק. חומר הניגוד נאגר בחצוצרה- צלום רחם מאשר אבחנה של הידרוסלפינקס ב 65-85% מהמקרים. כאשר הידרוסלפינקס זוהה על ידי HSG ( צילום רחם)  נכון לטפל באנטיביוטיקה כדי להפחית את הסיכון של הפעלה מחדש של תהליך דלקתי קיים.
3- לפרוסקופיה: המנתח מסוגל להבחין בחצוצרה נפוחה ולזהות את חסימה, וייתכן גם למצוא הידבקויות שקשורות ומשפיעות על אברי האגן. לפרוסקופיה לא רק מאפשרת אבחון של הידרוסלפינקס, אלא גם מהווה דרך  להתערבות טיפולית.

טיפול

בעבר, נשים עם בעיות פוריות בשל הידרוסלפינקס עברו ניתוח לשחזור החצוצרה בנסיון לפתוח את הקצוות החסומים של צינורות החצוצרה (salpingostomy) ולהסיר הידבקויות (adhesiolysis). למרבה הצער, שיעורי ההריון נטו להיות נמוכים כמו גם תהליך ההידבקויות החוזרות הגבוה בדרך כלל היה פוגם באופן קבוע בחצוצרות, ובמקרים רביםהידרוסלפינקס והידבקויות נוצרו שוב. יתר על כן, הריון מחוץ לרחם הוא סיבוך אופייני אחרי ניתוחי שחזור.

בנשים שאינן פוריות, הסובלות מכאבים כרוניים קשים בשל היווצרות הידרוסלפינקס הידרוסלפינקס אשר אינם מוקלים על ידי משככי כאב מומלץ לשקול הסרה כירורגית של החצוצרות והמשך טיפולי פוריות ב IVF.
כניסתה של ההפריה החוץ גופית עוקפת למעשה  את הצורך בפונקציה של החצוצרות.  IVF הפך כיום לדרך הטיפול העיקרית עבור נשים עם הידרוסלפינקס בכדי להשיג הריון.
מספר מחקרים הראו כי חולות עם הידרוסלפינקס המטופלות ב IVF, הינן בעלי שיעור ההתעברות נמוך יותר, מה שהוביל ל השערה כי הנוזל בחצוצרה חודר לחלל הרחם ומשנה את הסביבה המקומית או משפיע על העובר בצורה מזיקה. לכן, מומחים רבים תומכים כי לפני נסיון IVF בנשים עם הידרוסלפינקס יש להסירו.
 

 

 
     
 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין