עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

 היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה ניתוחית

 
 
הסתכלות לתוך חלל הרחם וביצוע פעולות שונות נקראת היסטרוסקופיה ניתוחית. היסטרוסקופיה ניתוחית הינה פעולה יותר פולשנית בה ניתן לטפל בממצאים חריגים אשר התגלו במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית או אולטרהסאונד. 

היסטרוסקופיה ניתוחית מתווית באישה עם :
 
  1. דמום רחמי לא סדיר: דמום מוגבר בזמן הוסת ו/או דמום בין הוסתות. הסיבות השכיחות לדמומים אלה הן: פוליפים של רירית הרחם, שרירנים, שגשוג יתר של הרירית על רקע הפרעות הורמונליות, רירית נוונית (אטרופית) או סרטן רירית הרחם. ברוב המקרים בהם אובחן פוליפ או שרירן מומלץ שימוש בהיסטרוסקופיה ניתוחית להסרת הממצא. שימוש נוסף הוא מבוצע בנשים הסובלות מדמומים חזקים בזמן וסת ללא עדות לפתולוגיה בחלל הרחם. במקרים אלה ניתן להסיר או לצרוב את רירית הרחם (אבלציה). שימוש נוסף הוא אצל נשים עם דמום לא סדיר לאחר הפלה או לידה וקיים חשד באולטרה סאונד לשארית בחלל הרחם.
     
  2. אי פוריות והפלות:  טיפול בממצאים תוך רחמיים אשר יכולים לגרום לליקוי פוריות והפלות, כגון: הדבקויות תוך רחמיות המתבטאות בדרך כלל במיעוט הדמום הוסתי עד אל וסת, פוליפים או שרירנים אשר עלולים לפגום בתהליך השרשת העובר, ומומי רחם מולדים כגון מחיצה תוך רחמית שהיא גורם ידוע להפלות חוזרות.
     
  3. ממצאים באולטרה סאונד: בדיקת האולטרה סאונד הפכה בשנים אחרונות לבדיקה חשובה מאוד וניתן להגדירה כחלק בלתי נפרד מהבדיקה הגינקולוגית. גילוי ממצאים חשודים לפוליפ או לשארית אחרי לידה או הפלה מחייב ברוב המקרים הסרתם והיסטרוסקופיה ניתוחית היא הדרך העדיפה.

הניתוח:
היסטרוסקופיה ניתוחית הינה פעולה המתבצעת תחת אשפוז יומי ובדרך כלל תחת הרדמה כללית. יש צורך להקדים צום של 6 שעות ולבצע בדיקה המוגדרת כ "ספירת דם". לנשים מעל גיל 40 יש צורך לבצע בדיקת א.ק.ג. ומעל גיל 60 גם צלום חזה. במצבים רפואיים מסוימים יהיה צורך בבדיקות נוספות וכן אישורים של מומחים במקצועות אחרים טרם הפעולה.
כמו בהיסטרוסקופיה אבחנתית, הזמן הטוב ביותר לביצועה הינה המחצית הראשונה של המחזור החודשי (בין תום דמום הווסת ולפני מועד הביוץ). בפרק זמן זה רירית הרחם הינה דקה במיוחד ובכך מתאפשרת ראות טובה.
לאחר חיטוי הנרתיק מבצעים הרחבת צוואר הרחם. להבדיל מההיסטרוסקופ האבחנתי, להיסטרוסקופ ניתוחי קוטר רחב ויש צורך בהרחבת צוואר הרחם. ההיסטרוסקופ הניתוחי מוחדר לחלל הרחם תוך כדי ריאה ישירה על מסך. הרחבת חלל הרחם מתבצעת על ידי נוזל (גליצין או סיילין). במקרה של שימוש בגליצין חיוני למדוד את כמות הנוזל המשומשת בזמן הפעולה.
במהלך היסטרוסקופיה ניתוחית מחברים אלקטרודה חשמלית שמסוגלת לחתוך רקמה או לעצור דמום על ידי צריבת כלי דם בחלל הרחם. שרירנים, פוליפים ושאריות הריון, ניתן להסיר מתוך חלל הרחם.  מומים מולדים, כגון מחיצה ברחם או הדבקויות ניתן לחתוך באמצעות היסטרוסקופ. ניתן גם להחדיר לחלל הרחם מכשירים צרים כדוגמא מספריים דרך תעלה צרה בהיסטרוסקופ וכך לבצע את הניתוח. בנוסף אפשר לבצע הרס (אבלציה) של רירית הרחם, הליך שבו נצרבת רירית הרחם.

סיכוני היסטרוסקופיה:
סיבוכים של היסטרוסקופיה עלולים לקרות לעיתים רחוקות. ניקוב של הרחם (חור הרחם) בזמן הפעולה נדיר מאוד. הידבקויות תוך רחמיות או זיהומים עלולים להתפתח לעיתים נדירות לאחר היסטרוסקופיה.  סבוכים אחרים הקשורים במדיום המשמש להגדלת נפח חלל הרחם גם כן נדירים ביותר, כולל הצטברות נוזל בריאות, וחוסר איזון מלחים.

טיפול לאחר הניתוח:
בעקבות היסטרוסקופיה ניתן לחוות הפרשות מהנרתיק, דימום או התכווצויות עשויים להופיע בימים הראשונים לאחר הפעולה.  פעילות גופנית ניתן לחדש לאחר מספר ימים. במקרים מסוימים יש המלצה על נטילת אסטרוגן (ע"פ מרשם) למשך מספר שבועות . נטילת אנטיביוטיקה אינה הכרחית אלא במקרים מיוחדים של חשד לזיהום. במקרים מסוימים יש צורך בהיסטרוסקופיה אבחנתית ביקורת על מנת לוודא שאין הידבקויות תוך רחמיות המתחדשות לעיתים לאחר הניתוח.

 
 
     

 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין