עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה אבחנתית

 
 
בניגוד לנרתיק שהוא חלל פתוח וניתן להסתכל לתוכו בעזרת מפסק – (ספקולום), חלל הרחם הינו חלל סגור המצוי בחלקו העליון של הצואר ולכן אין אפשרות לראותו בצורה ישירה.  כדי להתגבר על קושי זה פותח מכשיר ההיסטרוסקופ אשר חודר לעומק חלל הרחם דרך תעלת הצואר.
הסתכלות אל תוך חלל הרחם על מנת לאבחן את מראהו נקראת היסטרוסקופיה אבחנתית. היסטרוסקופיה (היסטרו= רחם, סקופיה =  הסתכלות) היא פעולה אשר בעזרתה אפשר לראות את חלל הרחם ולבצע במקרה הצורך פעולות ניתוחיות שונות. היסטרוסקופ הוא צינור באורך כ – 25 ס"מ וקוטר של כ 1.8-4 מ"מ, דרכו עוברים סיבים אופטיים המאפשרים תאורה לחלל הרחם לצורך הגדרת מצבו.
 
היסטרוסקופיה אבחנתית היא פעולה פשוטה יחסית. ההיסטרוסקופ החדשני הינו כה צר שניתן להחדירו לחלל הרחם דרך צוואר הרחם ללא צורך בהרחבתו כפעולה מכינה, דבר המאפשר ביצוע פעולות אבחנתיות ללא צורך בהרדמה.
היסטרוסקופיה הינו תהליך המתבצע בגישה נרתיקית דרך צוואר הרחם. לצורך ביצוע הבדיקה יש להגדיל את נפח חלל הרחם ע"י חומר "מתווך" כגון תמיסה פיזיולוגית (נתרן כלורידי) המוזלף דרך מכשיר ההיסטרוסקופ. הגדלת נפח חלל הרחם מאפשרת ראיה טובה בשטח נרחב.
היסטרוסקופיה אבחנתית יכולה לשמש כפעולה משלימה לבדיקות אבחנתיות אחרות כגון בדיקת על-שמע (אולטראסאונד), צילום רחם (היסטרו-סלפינגוגרפיה ,HSG) או לצורך שלילת בעיה תוך רחמית כאשר תסמיני המחלה ממשיכים למרות בדיקות אבחנתיות שליליות לפתולוגיה (לדוגמא: דגימת רירית רחם).
 
היסטרוסקופ משמש לבדיקת:
 1. צוואר הרחם: צוואר הרחם הינו חלקו התחתון ביותר של הרחם הממוקם בחלקו הפנימי של נרתיק האשה.  צוואר הרחם נפתח במהלך לידה וכך מאפשר מעבר התינוק.
 2. חלל הרחם: זהו חלקו הפנימי של הרחם, המקום בו מתפתח ושוהה העובר בזמן הריון.
 3. פתחי החצוצרות: החצוצרות הינן צינוריות דקיקות המאפשרות מעבר ביצית האשה מהשחלה אל חלל הרחם. תהליך ההפריה התקין כתוצאה ממפגש ביצית וזרע מתרחש בחצוצרה ומשם נודדת הביצית אל חלל הרחם. 
היסטרוסקופיה מתווית באישה עם או עם חשד ל:
 1. דימום רחמי פתולוגי לפני או אחרי גיל הבלות
 2. אי פריון
 3. הפלות חוזרות
 4. הידבקויות תוך רחמיות
 5. מומי רחם (MULLERIAN ANOMALIES), כדוגמאת מחיצה תוך רחמית.
 6. עיבוי רירית הרחם
 7. פוליפים ו/או שרירני רחם
 8. הוצאת התקן תוך רחמי או גוף זר מחלל הרחם
 9. חשד לשאריות הריון
 10. נגעים בתעלת צווא הרחם

התוויות נגד להיסטרוסקופיה אבחנתית הינן:


1. זיהום רחמי או צווארי פעיל
2. מצב רפואי כללי אשר אינו מאפשר ביצועה.
3. הריון
 
הבדיקה:
רוב ההיסטרוסקופיות האבחנתיות ניתנות לביצוע ללא הרדמה. ובהעדר קושי או עוות צואר הרחם משך הפעולה קצר מאד. לנשים אשר רגישות במיוחד לפעולה באזור זה או נשים עם בעיות רפואיות הדורשות ניטור אינטנסיבי שמורה האופציה לביצוע הפעולה תחת הרדמה כללית. בדיקות דם וצום טרם הפעולה אינן נחוצות לנשים העוברות את בדיקת ההיסטרוסקופיה לא תחת הרדמה כללית.  בכדי להמנע מביצוע הבדיקה בזמן הריון לא ידוע, הזמן הטוב ביותר לביצועה הינה המחצית הראשונה של המחזור החודשי (בין תום דמום הווסת ולפני מועד הביוץ). בפרק זמן זה רירית הרחם הינה דקה במיוחד ובכך מתאפשרת ראות טובה. באשה עם דימום רחמי לא סדיר הזמן האידיאלי לפעולה אינו ניתן לחיזוי, לכן במקרים מסויימים בהם לא ניתן לבצע את הבדיקה עקב מיסוך דם הבדיקה נדחית למועד אחר. לנשים בגיל המעבר ניתן לבצע היסטרוסקופיה בכל זמן נתון.
 
הבדיקה עצמה:
הגישה המקובלת לביצוע הפעולה היא בתנוחת לידה כאשר קצה ההיסטרוסקופ מוחדר דרך הרתיק לתעלת צוואר הרחם ותחת הסתכלות ישירה המכשיר מוחדר בהדרגה לתוך חלל הרחם. היום משתמשים בטכניקה "על-מגע"  דבר זה מתבצע ללא שימוש במכשור כגון "ספקולום וטנקולום"  (אוחז צוואר רחם). מטרת שיטה זאת הינה הפחתת כאב למינימום. ההיסטרוסקופ מוחדר לפתח הנרתיק, הזלפה של תמיסת סליין (נוזל פיזיולוגי) מתבצעת עד למצב שניתן להבחין בצוואר הרחם. בשלב זה מוחדר  ההיסטרוסקופ דרך צוואר הרחם לתוך חלל הרחם.
הפעולה לכשעצמה הינה קצרה מאד וברוב המקרים פרט לאי נוחות קלה בבטן תחתונה שחולפת תוך מספר דקות, האשה אינה חשה כאב. לנשים הרגישות יותר לכאב מומלץ ליטול כשעתיים טרם הפעולה משככי כאב. נשים המעוניינות יכולות להביט במסך לאורך כל הפעולה ואף לקבל הסבר והערכה של :

תעלת צואר הרחם - ניתן להעריך את תעלת צוואר הרחם במהלך החדרת ההיסטרוסקופ. בסקירת התעלה ניתן לבדוק נגעים חשודים ע"י קירוב ההיסטרוסקופ לאתר הנגע. 
 
הערכת חלל הרחם - כאשר ההיסטרוסקופ נמצא בתוך חלל הרחם, מרחיבים את חלל הרחם ע"י הזלפת חומר נוזל לצורך סקירתו. כך ניתן להתרשם מחלל הרחם,  פתחי החצוצרות,  רירית הרחם וכל ממצא פתולוגי כדוגמאת פוליפ, שרירן, הידבקויות או מחיצה.
 ניקוב הרחם הוא סיבוך נדיר (0.1 %). במקרה זה הנוהל הוא עצירת הפעולה, בדרך כלל, ללא צורך בהתערבות נוספת והמשך הפעולה תתבצע במועד מאוחר אחר.
 
למי שרוצה להתעמק יותר...

היסטוריה של ההיסטרוסקופיה:
פיתוח  ההיסטרוסקופיה מושרשת מהעבודה של Pantaleoni, אשר דיווח על היסטרוסקופיה הראשונה בשנת 1869.  עם זאת, באותה תקופה, המכשור היה יסודי בלבד. הרחבת חלל הרחם הייתה לא מספקת.  בשנת 1925, רובין היה הראשון להשתמש  בגז CO2 לשם הרחקת דפנות הרחם וניפוח החלל.  באותה תקופה ערך גאוס ניסויים תוך שימוש בנוזלים התרחבות להרחבת חלל הרחם.
בתחילה היו  האורולוגים הראשונים להשתמש באנדוסקופיה  עבור כריתה של בלוטת הערמונית דרך השופכה, ובהמשך השימוש באנדוסקופיה נכנס גם לשדה הגינקולוגי.  באמצע שנות ה-80של המאה הקודמת  החליפה ההיסטרוסקופיה פעולות הרחבה וגרידה (D&C) לאבחון פתולוגיה רחמית.
 במהלך העשורים האחרונים, חידושים בטכנולוגיה כמו סיבים אופטיים ופיתוח אביזרים כירורגים חדשים שיפרו באופן משמעותי את איכות התמונה החזותית והטכניקות הניתוחיות בהיסטרוסקופיה . 
     
ציוד:
ההיסטרוסקופ כולל 3 חלקים: עינית, קנה ועדשה. דגמי היסטרוסקופ זמינים בסגנונות שונים, כולל היסטרוסקופ נוקשה וגמיש.   המנתח/ת יכול/ה להסתכל ישירות דרך העינית או להציג את התמונה באמצעות מערכת ניטור וידאו.  שימוש של מערכת ניטור הווידיאו מאפשרת צפיית אנשי צוות חדר ניתוח נוספים ואף החולה עצמה.
על מנת לבצע היסטרוסקופיה יש צורך להאיר את חלל הרחם ע"י מקור אור רב עוצמה. כל היסטרוסקופ מחובר למקור האור אשר באמצעותו ניתן לראות את חלל הרחם.
 באופן רגיל שאינו תחת בדיקה או היריון קירות  הרחם נוגעים זה בזה. כדי לראות את חלל הרחם יש צורך בהגדלת נפחו וזאת ניתן להשיג ע"י שימוש בגז פחמן דו חמצני או נוזל.  השימוש במדיום זה או אחר חיוני לבדיקה פנוראמית של חלל הרחם.  המדיום פותח את המרחב הפוטנציאלי של חלל הרחם.
 דו תחמוצת הפחמן (CO2) נספג במהירות ובקלות מתפנה מהגוף על ידי נשימה. שיעור הזרימה המקובל הינו mL / min 40-60 בלחץ מרבי של 100 מ"מ כספית.  לחצים  גבוהים מאלו עלולים לגרום להפרעות קצב ואף לדום לב. היתרון של נוזל כלוריד  על הגז היא התנפחות סימטרית של הרחם בנוזל ואת היכולת האפקטיבית לשטוף דם, ריר, בועות, שברי רקמות  מתוך שדה הראייה.
 
 
 
 
     
 
 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין