עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

דימומים וצריבת רירית הרחם

 
 

דימומים

הכמות הממוצעת של איבוד דם בזמן הווסת הינה 35-40 מ"ל בכל מחזור, אבל טווח ימי הדימום הוא רחב. הביטוי  Menorrhagia (מנורגיה) מתייחס לאובדן דם וסתי יותר מ 80 מ"ל.  מאחר שקשה לכמת את אובדן דם הוסת בקביעה קלינית, האבחנה של menorrhagia מתבססת בעיקר על ההיסטוריה של המטופלת, נפח דם מופרז או משך הדימום.
לרוב הנשים עם דימום רחמי כבד דרוש טיפול רפואי אשר יכול להיות מנוהל על בסיס תרופתי כרוני. אולם מדי פעם, הרחם מציג דימום חמור מספיק כדי לדרוש הערכה וטיפול רפואי מיידי.  ולכן חולות שיציבות מבחינת לחץ הדם, הדופק וכיוב' (מצב המוגדר רפואית כיציבות המודינמית) אפשר להעריך ולטפל באופן אמבולטורי. בזמן שעבור נשים לא יציבות מבחינה המודינמית עם אנמיה המקשה את תיפקודן (סימפטומטית) או עם דימום פעיל, יש לטפל במסגרת אשפוז. 
 

השכיחות וההשפעה - כ 5% מהנשים בין הגילאים 30 ו 49 שנים פונות לייעוץ עם רופא בשל menorrhagia. אנמיה מחוסר ברזל מתפתחת ברוב המקרים.  איכות החיים עשויה להיות מושפעת; ישנן אף נשים המשנות את פעילויותן היומיומיות (כגון העדרות מעבודה וחוסר תיפקוד מלא) בגלל דימום רחמי מוגזם. 
 

סיבה:-  האטיולוגיה(סיבה) משתנה בהתאם לקבוצת הגיל של המטופלת.
 

• Menorrhagia בקרב נשים לפני גיל המעבר היא בדרך כלל עקב עיוות במיבנה רירית הרחם. שרירנים מהווים סיבה נפוצה. הסיבות השכיחות אחרות כוללות פוליפים ברירית הרחם, אדנומיוזיס, או נוכחות התקן תוך רחמי. דימום  שמופיע לסירוגין כמו בהיעדר ביוץ, ואנדומטריטיס הם נפוצים פחות.  גדילת  יתר (היפרפלזיה) של רירית הרחם או סרטן רירית הרחם הם נדירים אבל יש תמיד לזכור ולשלול אפשרות זו.

• בקרב נשים סביב גיל המעבר המנורגיה יכולה להיות תוצאה של מחזורים ללא ביוץ. החוסר הורמון הפרוגסטרון בתקופת מעבר זו עלולה להוביל לתקופות ממושכות של חשיפה להורמון האסטרוגן ללא האפקט הנוגד והמאזן של הפרוגסטרון. ייצור אסטרוגן כרוני ללא התנגדות על ידי ייצור פרוגסטרון בכמות נאותה מאפשרת המשך התפשטות וגדילה לא מבוקרת של רירית הרחם.  בסופו של דבר רירית הרחם מעובה  עוברת נשירה שאינה אחידה וכך דימום לא סדיר שבדרך כלל, ממושך וכבד.  חשוב להדגיש  שהיפרפלזיה או סרטן רירית הרחם עשוי להיות נוכחת.

הערכה - בדיקות המעבדה כוללות ספירת דם מלאה (כולל ספירת טסיות דם - תרומבוציטים), בדיקת הריון ותפקודי קרישה.
 אצל נשים עם menorrhagia, ותיעוד של רמות המוגלובין נמוכות, תומכות ברושם הקליני של איבוד דם מופרז.  עם זאת, העדר אנמיה לא תשלול את האבחנה.
 דגימת רירית הרחם (ביופסיה) מומלצת לשלילת נוכחות של סרטן רירית הרחם או היפרפלזיה של רירית הרחם אצל נשים מעל גיל 35 וכן לנשים בגילאי 18 עד 35 הנמצאים בסיכון מוגבר לסרטן רירית הרחם (למשל, היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן השד, השחלות, המעי הגס, או סרטן רירית הרחם; שימוש בטמוקסיפן או היעדר ביוץ כרוני; השמנה; חשיפה לאסטרוגן; היפרפלזיה של רירית הרחם; סוכרת).

טיפול

צריך להיות מותאם לגורם של הדימום החריג, לתיקון הבעיות גורמות לאנמיה, וכן, במידת האפשר, למנוע הישנות, תוך התחשבות במטופלת והצורך במניעה ותוכניות הפוריות בעתיד.  לדוגמה,  נגעים אנטומים של הרחם, כגון מיומה או פוליפ, אפשר לרפא על ידי כריתה של הנגע.  עם זאת ליקויים אחרים, לרבות שרירנים מרובים, אדנומיוזיס, יכול להיות קשה או בלתי אפשרי לנהל על ידי ניתוח שמרני.  ברוב הדימומים ניתן לטפל תרופתית כדי להפחית את אובדן דם הוסת. 
 פעולות כירורגיות, כגון הרס (אבלציה) רירית הרחם וכריתת רחם, שמורות בדרך כלל למצבים בהם הטיפול התרופתי כשל או הוכח כלא יעיל. 

 טיפול רפואי 

  1. הטיפול הרפואי כולל תרופות נוגדות דלקת, טיפול הורמונלי (אסטרוגן ו / או פרוגסטרון במינונים שונים) ו הקסקפרון (hexakapron)  . הקסקפרון הוא הטיפול הנפוץ ביותר.  מדובר בתכשיר הפועל על מנגנון קרישת הדם (חוסם את המעבר מפלסמינוגן לפלסמין) כאשר המינון המקובל הוא של 1 גר'  שלוש פעמים ביום. משפיע  בתוך שעתיים עד שלוש שעות מהנטילה.  אם יעיל, ניתן לחזור על טיפול  בכל מנורגיה וסתית.  תופעות לוואי של הקסקפרון כוללות בחילה, סחרחורת ושלשול. 
     
  2. התקן תוך רחמי (מירנה) המפריש חומר בעל פעילות הורמונלית דמויית פרוגסטרון Levonorgestrel.  הכנסת התקן תוך רחמי מפחיתה את אובדן הדם הוסתי.  הדפוס השכיח ביותר בשלושה חודשים הראשונים לאחר ההכנסה לנשים עם מנורגיה היא הכתמה דמית, ואחרי שישה חודשים, לרוב המטופלות יש אל וסת או וסת המופיע בפירקי זמן ממושכים. התקן המשחרר Levonorgestrel-  הינו טיפול רפואי יעיל ב menorrhagia, משפר  את  איכות החיים באופן משמעותי. תופעות לוואי לטווח הקצר קשורות לדימום לא סדיר (הנפוץ ביותר). טיפול זה מקובל בדימומים אשר מקורם חוסר שווי משקל הורמונלי.
     
  3. שחרור הורמון אגוניסט לגונדוטרופינים (GnRH analogs) מסוגל לגרום למצב המדמה את גיל המעבר אצל נשים לפני הגיען לגיל זה ובאופן המוביל להעדר וסת.  יש, עם זאת, מספר חסרונות וצורך להגביל את השימוש של התרופות הללו לטיפול במנורגיה כרונית.  אלה כוללים את העלות הגבוהה, את הצורך באסטרוגן אם השימוש מעבר לשלושה חודשים, תופעות כגון גלי חום והחזרת אובדן דם הוסת לרמות של טרם הטיפול כאשר התרופה מופסקת.
     

 טיפולים כירורגיים

א. הרס (אבלציה) של רירית הרחם - אבלציית רירית הרחם היא טיפול יעיל של מנורגיה חריפה.  עם זאת, הליך זה אינו מומלץ לנשים אשר לא השלימו את תכניות הילודה שלהן. אבלציה של רירית הרחם היא אלטרנטיבה לניתוח כריתת רחם שמרנית כאשר הטיפול הרפואי נכשל או לנשים שאינם רוצות להתחייב לטיפול רפואי לטווח ארוך.
ב. כריתת רחם - כריתת רחם הוא הטיפול המוחלט למנורגיה.  להליך זה יש שיעור גבוה של שביעות רצון המטופלת כי זה מרפא באופן מוחלט, התהליך מבוצע לעתים קרובות לאחר ניהול רפואי שנכשל, אינו קשור לתופעות לוואי הקשורות לתרופות ואינו דורש הליכים ממושכים חוזרים או מעקב. ניתן לבצע היום כריתת רחם שלמה או תת שלמה (לא כולל צואר הרחם) גם בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה).

צריבת רירית רחם 
מבוא - נשים עם דימום רחמי חריג, אשר נשלל בו קשר לממאירות יכולות לבחור מתוך מגוון של אפשרויות טיפוליות: המתנה ומעקב, טיפול תרופתי, או טיפול כירורגי. 

הרס רירית רחם (אבלציה) לא נועד להחליף כריתת רחם, אלא להציע לנשים ברירה אחרת לטיפול של הרחם סובל מדימום חריג.  נשים אשר מבקשות הפסקת וסת באופן קבוע יכולות לבחור בכריתת רחם.  אשה אשר מעוניינת לשמר את הרחם או מעוניינת  בהליך אשפוז קצר עם תחלואה מינימלית עשויה לגלות כי אבלציית רירית הרחם היא בחירה טובה.  נשים המשתתפות בתהליך קבלת ההחלטה הזאת נוטות יותר להיות מרוצות עם תוצאת הטיפול שלהם.
 

התוויות בעד ונגד 
 – הוריות (האינדיקציות) לטיפול באבלציה של רירית הרחם הן דימום רחמי חריג אשר ידוע שאינו קשור בממאירות.
 מועמדות לאבלציה של רירית הרחם צריכות לעמוד בכל הקריטריונים הבאים:
•  דימום חריג של הרחם עקב מחלה שפירה
•  אין עדות להריון ואין תוכניות פוריות בעתיד
•  רצון לשמר את הרחם
• ללא עדות לדלקת מקומית פעילה
• לא מעוניינות בהיריון עתידי (למרות שהאבלציה היא לא אמצעי מניעה)
 אבלציה של רירית הרחם היא אופציה מצוינת עבור נשים עם הסובלות ממנורגיות ותהיינה מרוצות ממחזור וסת נורמלי או חוסר וסת, או העדר וסת מוחלט. אבלציה לא מומלצת עבור נשים שאינן רוצות להיות באל וסת מסיבות חברתיות.

 הערכה טרום ניתוחית - לפני אבלציה של רירית הרחם:
• קודם לביצוע הרס רירית רחם יש לעבור כל דגימה של הרירית ( ביופסיה)  כדי לאשר ולתעד היעדר מחלה ממאירה או טרום ממאירה
•  הערכת חלל הרחם לשלילת נוכחות שרירן תת רירי או פוליפים, אשר יכולים להיות מטופלים עם כריתה פשוטה
טכניקות  STANDARD לעומת טכניקות GLOBAL - טכניקות אבלציה רירית הרחם מסווגות כטכניקות אבלציה סטנדרטית או טכניקות אבלציה גלובלית.
 הטכניקה הסטנדרטית מנצלת את מכשיר ההיסטרוסקופ הניתוחי (האופרטיבי) עם מקור אנרגיה נוסף, כגון טבעת (לופ) חשמלית.  המנתח צופה ישירות לתוך חלל הרחם בעת ביצוע האבלציה. מתבצע חיתוך (דיסקציה) של רירית הרחם עד שריר הרחם, דבר המבטיח הרס רירית הרחם לרמה של בסיס הרירית (basalis ולא סביר שזו תצמח מחדש בהשפעת הורמוני הרבייה).
 אבלציה גלובלית של רירית הרחם  מתייחסת לשפע של טכנולוגיות חדשות שאינן מחייבות היסטרוסקופ אופרטיבי. המטרה של טכנולוגיות אלה היא לפשט את הליך האבלציה וכך יותר מטפלים יאמצו אותה. הטכניקות האלו מתבצעות "באופן עיוור" מבלי להסתכל אל תוך הרחם במהלך האבלציה.
 הרס רירית הרחם  מבוצעת על ידי אספקת מקורות אנרגיה שונים. השיטה הנפוצה ביותר היא החדרת בלון חום (טרמי) אשר צורב את רירית הרחם.  הבלון Thermachoice של חברת Gynecare היה המכשיר הגלובלי הראשון לאבלציית  רירית הרחם אושר על ידי ה-FDA. בלון שמתמלא בנוזל חם- הוא בלון שמנופח עם %dextrose 5 עד לכדי לחץ של mmHg 160-180 ואת הנוזל המחומם לכדי בערך 87 מעלות צלזיוס במשך שמונה דקות.

המהלך שלאחר הניתוח - תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן התכווצויות רחמיות והפרשות מהנרתיק. תיתכן הפרשה ורדרדה למשך מספר ימים.  
 

סיבוכים - סיבוכים דומים לאלו עם היסטרוסקופיה ניתוחית: 

הצטלקות תוך רחמית -  אבלציה של רירית הרחם גורמת להצטלקות של משטח רירית הרחם.  אצל חולות רבות, נוצרות הידבקויות בין קירות הרחם המנוגדים זה לזה.  
 

 
     
 
 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין