עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

אי פוריות והפלות חוזרות

 
 
אי פוריות
חיים חדשים מתחילים כאשר ביצית מאישה מופרית על ידי זרע מגבר.  במחזור סדיר בן 28 יום מתרחש הביוץ סביב היום ה 14, כאשר הביצית משתחררת מאחת השחלות (הוא ה "ביוץ").  תהליך ההפריה, קרי, המפגש בין הזרע לביצית, מתרחש בחצוצרת האישה, ולאחר מכן נסחפת הביצית המופרית  אל הרחם בו היא עוברת השרשה ברירית הרחם, ואז מתחיל הריון.   סיכוי זוג צעיר פורה להרות על ידי קיום יחסי מין סביב מועד הביוץ הם כ 20% בכל חודש. ישנם זוגות אשר לא חשבו שיש להם בעיות פוריות עד אשר ניסו, ונכשלו להרות במשך שנה אחת.  כ -20 אחוזים מהזוגות חווים קשיים בהשגת הריון באופן טבעי. במרבית המקרים, בני הזוג יוכלו להרות  בסיוע טכנולוגיות הרבייה המגוונות הקיימות כיום. כ- 40 אחוז מבעיות הפוריות מקורן באישה.  בעיות הפוריות הנקביות כוללות בעיקר היעדר ביוץ, או אי תקינות של מערכת החצוצרות, הרחם או  השחלות.
 
בעיות ביוץ
המחזור החודשי מופעל ומתוזמן על ידי מספר בלוטות המפרישות הורמונים אשר עובדות בהרמוניה.  בכדי שביוץ יתרחש, קיים אזור במוח הנקרא היפותלמוס אשר מפעיל את בלוטת יותרת המוח להפריש הורמונים (FSH - LH) והם מפעילים את השחלות להבשיל ביציות.  מחזור וסת לא סדיר או מצב של אל וסת מרמז כי חוסר תקינות במנגנון הביוץ או העדר ביוץ כלל.  גיל האישה הינו גורם משמעותי לאי פוריות.  אישה נולדת  עם כמות מסוימת של ביציות וככל שחולף הזמן, אלה כמותם ואיכותם פוחתת. מצב זה הוא רק אחד הגורמים המקשים על האישה המבוגרת, ואלה כוללים גם סיכון להפלות ומומים גנטיים אצל התינוק אשר טרם נולד.
 
תסמונת השחלה הפוליציסטית
בזמן הביוץ, השחלות מייצרות ציסטות קטנות שנקראות זקיקים.  בדרך כלל, זקיק אחד בלבד מבשיל ומשחרר ביצית מתוכו. בתסמונת השחלה הפוליציסטית, זקיק בודד נכשל להבשיל וכך נוצרות מספר רב של ציסטות קטנות בשולי השחלה. בסופו של דבר הביוץ מתרחש  בהפרשים גדולים יותר ולפעמים אין ביוץ כלל.
אי תקינות החצוצרות.
הזרע מפרה את הביצית בזמן מעברה בחצוצרה. חסימה או הפרעה בחצוצרה עשויים לעכב את התקדמות הביצית ולמנוע ממנה את המפגש עם הזרע. צלום רחם היא בדיקה אשר יכולה לזהות חסימה בחצוצרות וכמו כן קיים הליך כירורגי בשם לפרוסקופיה אשר תומך באימות האבחנה ובעזרתו ניתן לטפל בחצוצרה ע"י שקום או כריתת החצוצרה.
אי תקינות הרחם
במהלך תקין הביצית המופרית בחצוצרה נודדת ומשתרשת ברירית הרחם. ישנן כמה בעיות ברחם אשר עלולות להפריע לתהליך השרשת הביצית:
•  שרירנים
•  פוליפים
•  הידבקויות
•  מחיצה
בעיות עם צוואר הרחם
בחלקו העליון של הנרתיק נמצא צוואר הרחם, אשר מהווה למעשה את הכניסה אל גוף הרחם. בצוואר הרחם נמצא פתח מרכזי קטן המאפשר מעבר של נוזל הוסת וההפרשות אחרות מתוך הרחם החוצה. לצורך תהליך ההפריה הזרע חייב לעבור דרך צוואר הרחם, חלל הרחם וממנו אל החצוצרות.  ריר צוואר הרחם סביב מועד הביוץ בדרך כלל מימי ודליל כך שהזרע יכול לשחות דרכו.  עם זאת, ריר צווארי סמיך ודל יכול להקשות על מעבר הזרע דרכו.
 
אנדומטריוזיס
אנדומטריוזיס הוא מצב בו תאים של רירית הרחם עוברים ומתפתחים לחלקים אחרים של האגן מחוץ לחלל הרחם. מצב זה יכול גם להוביל לצלקות ובעיות פוריות.
אי פוריות על רקע שאינו מוסבר (אידיופתית). 
בכ אחד מכל 10 זוגות שנבדקו עקב חוסר פוריות, לא נמצא הגורם. מצב זה נקרא "בלתי מוסבר" או "עקרות אידיופתית".

 שיטות אבחון 
בירור חשד לאי פוריות דורש מספר בדיקות הן עבור האישה והן בן זוגה. בדיקות של האישה עשויות לכלול:
•  בדיקות דם - כדי לבדוק את הרמות של הורמוני המין והביוץ.
•  בדיקות אולטרסאונד - כדי לשלול את קיומו של שרירן ברחם, לזהות ציסטה שחלתית או
    נוזל בחצוצרה.
•  צילום רחם- לשלילת בעיה חצוצרתית
•  היסטרוסקופיה – הסתכלות ישירה אל תוך חלל הרחם
•  לפרוסקופיה -  הליך כירורגי בו מוכנס מכשיר אופטי דרך חתך קטן בבטן, כך ניתן   
   להעריך את אברי הרבייה – רחם, חצוצרות ושחלות.
 
אפשרויות הטיפול בבעיות הפוריות ממקור נקבי תלויים בגורם, אך עשויים לכלול:
•  טיפול הורמונלי - כדי להשרות ביוץ.
•  צינטור חצוצרות – הכנסת צנטר לתוך החצוצרה במקרים של חסימה.
• לפרוסקופיה - כדי להסיר או לבטל את חסימת חצוצרות, לטפל באנדומטריוזיס,
   הידבקויות, ציסטות בשחלות או להסיר שרירנים.
•  היסטרוסקופיה - להסיר פוליפים מרירית הרחם, שרירנים, להפריד הידבקויות או לחתוך
   מחיצה
• בסיוע טכנולוגיות הרבייה - כולל הפריה חוץ גופית (IVF), שם מתרחשת הפרית הביצית
   במעבדה ומאוחר יותר מוחזר/ים העובר/ים לרחם .

 
 
 

הפלות חוזרות 

אובדן הריון צעיר הינו סיבוך נפוץ למרבה הצער, של ההיריון האנושי. רוב איבודי ההיריון אינם מזוהים מפני שהם מתרחשים לפני או עם הוסת הצפוי הבא. מאלה המזוהים,  15-20% מדובר בהפלות ספונטניות  או הריונות מחוץ לרחם שאובחנו לאחר שההיריון אובחן מבחינה רפואית. כ -5% של הזוגות המנסים להרות יחוו 2 הפלות רצופות, ו כ -1% של הזוגות יש 3 או יותר הפלות רצופות. 
 אתיולוגיה (סיבה)
 האטיולוגיה של איבוד הריון בשלב מוקדם, מגוונת ולעתים קרובות שנויה במחלוקת. לעיתים קרובות יש יותר מגורם אחד.  הסיבות השכיחות ביותר של הפלות חוזרות הן כדלקמן:
•  גורם גנטי
•  גורם חיסוני (אוטואימוני)
•  גורם אנטומי
    מומי רחם מולריאנים
    - מחיצה רחמית-  המום הנפוץ ביותר הקשור באובדן הריון
    - רחם חד קרני
    - רחם דו קרני
    חשיפה ל  Diethylstilbestrol  
    פגמים נרכשים (למשל, תסמונת אשרמן)
    הצרות צוואר הרחם 
    נוכחות שרירנים
    נוכחות פוליפים  
•  סיבות זיהומיות
•  גורם סביבתי
    עישון
    צריכת אלכוהול מוגברת
•  הפרעות אנדוקריניות והמטולוגיות 
 

גורם גנטי
רוב ההפלות הספונטניות נגרמות על ידי פגם במערכת הכרומוזומים- קריוטיפ של העובר.  לפחות 50% מההפלות בשליש הראשון הינן על רקע אי תקינות גנטית.

גורם אימונולוגי (חיסוני)
אובדני הריון חוזרים קשורים גם במחלות אוטואימוניות.  זאבת מערכתית- לופוס (SLE) מחלה הקשורה בהגדלת שיעור ההפלות, אובדן ההריון, נוכחות נוגדנים מסוג  APLA .  הטיפול מורכב ממעקבי קרישה, סטרואידים ואימונוגלובולינים, או שילוב שלהם.

גורם אנטומי
מומי רחם אנטומיים ידועים כגורמים לסיבוכים בהריון, לרבות אובדני הריון חוזרים, צירים מוקדמים, לידה מוקדמת, ומצגי עובר פתולוגים.  לכן, יש לחשוד במומי בכל אישה עם אובדני הריון חוזרים.  עם זאת, לא לכל הנשים עם מומי רחם יש סיבוכים הריון.  אספקת דם לקויה לעובר והגבלת הגדילה עוברית עקב עיוות אנטומי של הרחם הן שתי הסיבות הנפוצות לאובדן ההריון.
השכיחות של מומי רחם מוערך להיות 1 לכל 200-600 נשים, בהתאם לשיטה שמשמשת לאבחון.  עם זאת, אצל נשים עם עבר של אובדן הריון, מומי רחם נמצאים בשכיחות של כ 27%. 
 
מומי רחם
פגמי הרחם הנפוצים ביותר כוללים רחם דו קרני ורחם עם מחיצה. רחם דידלפי (רחם כפול) ורחם חד קרני נפוצים פחות. רחם דו קרני/ חד קרני קשורים לעתים קרובות עם אובדן הריון בשליש השני ולידה מוקדמת.   בנשים עם רחם חד קרני ישנה גם הגבלת הגדילה תוך רחמית עוברית ומצגי עובר פתולוגים.  בנשים עם רחם חד קרני ודידלפי יש את השיעור הגבוה ביותר של לידות פתולוגיות, בעוד שבנשים עם מחיצה ברחם יש סיכון של 26% לאובדן ההיריון. 

בנוסף , גורמים אנטומיים אחרים של אובדני הריון חוזרים כוללים חשיפה לתרופה בשםdiethylstilbestrol (אסטרוגן סינטטי שהיה בשימוש בשנות ה 70), תסמונת אשרמן, מומי צוואר הרחם, הימצאות של שרירנים וכן פוליפים ברחם.
 בדיקות הדמיה כוללות היסטרוסקופיה, צילום רחם וחצוצרות. וכן בדיקת אולטרה סאונד וגינלי. אישור הממצאים ניתן לביצוע ע"י בדיקת  MRI או לפרוסקופיה.                 
    
סיבות זיהומיות
התיאוריה כי זיהומים חיידקים יכולים לגרום להפלה הוצגה בספרות כבר בשנת 1917, כאשר דפורסט ציין הפלות חוזרות אצל בני אדם חשופים לחיות בחוות עם ברוצלוזיס.  אורגניזמים רבים היו כגורמים אקראיים שמעורבים בהפלה, אבל גורם מיקרוביאלי יחיד המשותף להפלות לא הוכח.  למעשה, זיהום נתפס כגורם די נדיר להפלות חוזרות.

הסיבה ההורמונלית (האנדוקרינית) ובעיות דם (המטולוגית).

ביוץ והשרשה, כמו גם השלבים המוקדמים של ההיריון תלויים במערכת האנדוקרינית (ההורמונאלית) האימהית .  עיקר תשומת הלב מופנה למחלת הסוכרת. בנשים עם סוכרת עם איזון מטבולי טוב אין סיכוי גבוה יותר להפלה מאשר נשים בריאות שאינן סובלות מסוכרת.  עם זאת, נשים עם סוכרת עם רמות גלוקוז גבוהות בשליש הראשון להריון ואשר אינן מאוזנות היטב  נמצאות בסיכון גדול משמעותית של איבודי הריון. הפלות חוזרות רבות מאופיינים בבעיות קרישה והיווצרות קרישי דם בכלי הדם שבשיליה.

 

 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין