עברית  |  English  |  Русский  |  
    מאמרים    |   וידיאו   |   מפת האתר    
 

    מהי היסטרוסקופיה
    היסטרוסקופיה אבחנתית
    היסטרוסקופיה ניתוחית
    פוליפים ומיומות
    שאריות אחרי לידה או הפלה
    מחיצה והדבקויות
    דימומים,צריבת רירית הרחם
    אי פוריות והפלות חוזרות
    מהי לפרוסקופיה
    שחלות וציסטות
    חצוצרות והידרוסלפינקס
    רחם ומיומות
 

היסטרוסקופיה

שארית אחרי לידה או הפלה

 
 
השלייה מתפתחת במהלך ההיריון בתוך הרחם על מנת לשמש כמעבר מזון וחמצן, ועקב כך היא מקושרת הן לאם והן לעובר דרך חבל הטבור. במהלך לידה תקינה נפלטת השלייה עד כחצי שעה לאחר הלידה וזו צריכה להיפרד בשלמותה מהרחם. לעיתים עלולה להיווצר שארית רקמת הריון בחלל הרחם. הדבר עלול לקרות הן בלידה רגילה, בניתוח קיסרי או בהפלה טבעית או יזומה. שארית ההיריון השכיחה ביותר היא לאחר הפלה וזה מתרחש בכ 1-2% מההפלות. השכיחות עולה אצל נשים עם מום רחמי.
מצב זה קורה כאשר השארית נותרת נעוצה ברמות שונות בדופן הרחם. במידה והשארית אינה מוסרת היא עלולה לפגוע בתפקודו התקין של הרחם, דבר שעשוי להוביל לבעיות פוריות, ולהתמעטות הדימום בעת וסת עד הפסקתו באופן מוחלט. מצב זה עלול להיווצר כתוצאה מהידבקויות בחלל הרחם, הנקראות גם – "תסמונת אשרמן". שארית שלייה תוחמר אם מתלווה לה זיהום ברחם, במיוחד בעת גרידות חוזרות.
 
ממצאים קליניים:
דימום לא סדיר הוא הסימפטום השכיח ביותר בנשים עם שארית אחרי לידה או הפלה. חלק מהמקרים הם ללא תסמינים כלל.  החשד לשארית ניתן לזיהוי ע"י בדיקת אולטרה סאונד. בהתאם למקרה, מומלץ היסטרוסקופיה אבחנתית כדי לאשר את האבחנה.

טיפול:
הטיפול הוא בהתאם לתסמינים ולגודל הממצא באולטרה סאונד. ישנם מקרים שמומלץ מעקב בלבד ובדיקת אולטרה סאונד חוזרת לאחר הוסת. בעיקר אם מדובר בממצאים קטנים או שאולי מדובר בקריש דם ולא בשארית. במקרים אלו ניתן להוסיף תרופות המכווצות את הרחם במטרה לעזור בפליטה ספונטנית של אותן שאריות. אם מדובר בממצא שלא יכול להיפלט בצורה ספונטנית ו/או שהדימומים לא פוסקים, מומלץ לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית.

הטיפול הכירורגי המקובל עד לפני מספר שנים היה גרידה של חלל הרחם. הטיפול יעיל ברוב המקרים אבל לגרידה מספר חסרונות: מדובר בפעולה "עיוורת", קרי, ללא ראיה ישירה של חלל הרחם אשר עלולה לפגוע ברירית הרחם ולגרום להידבקויות תוך רחמיות ובמקביל היא עלולה להחמיץ חלק מאותן השאריות רקמה. בשנים אחרונות ההיסטרוסקופיה הניתוחית הפכה לטיפול בחירה במרכזים רפואיים רבים. היא מאפשרת הוצאת השארית תחת ריאה ישירה. ההיסטרוסקופיה ניתוחית נעשית  עם מכשור דומה לזה אשר משמש  לכריתת פוליפ או שרירן אלא שהפעם לא משתמשים באנרגיה חשמלית על מנת לא לפגוע ברירית הרחם.
 
 
 
 
 
   ru  en   היסטרוסקופיה    מומחה קידום אתרים     ניתוחי עפעפיים              
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין